Uczniowski Klub Sportowy Ondraszek w Bielsku-Białej rozpoczął swoją działalność w styczniu 2011 roku. Klub jest Stowarzyszeniem zrzeszającym dzieci i młodzież z Bielska-Białej oraz okolic, pragnącą podnosić swoje umiejętności pływackie i sprawność fizyczną podczas treningów oraz kochające rywalizacje w zdrowym sportowym duchu fair-play.

Celem klubu jest nauka, jak i podnoszenie umiejętności i technik pływackich, zarówno na poziomie podstawowym, jak i zawodniczym. Staramy się wpajać systematyczność oraz pro sportowy styl życia, czego realnym dowodem są bardzo wysokie lokaty podczas reprezentowania klubu na zawodach rangi lokalnej, okręgowej (m.in. Mistrzostwa Śląska) i centralnej (Mistrzostwa Polski). Wyniki te przekładają się na powołania do Kadry Wojewódzkiej Młodzika, a także Kadry Narodowej Juniorów.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę trenerską i instruktorską. Treningi sekcji pływackiej UKS Ondraszek odbywają się na bielskich pływalniach Troclik i Aqua. Klub posiada licencję Polskiego Związku Pływackiego o numerze 104411, dzięki czemu zawodnicy Stowarzyszenia UKS Ondraszek Bielsko-Biała korzystają z możliwości nadania licencji zawodniczej.